Better Budgeting Advice and Save Those Peaches!

Don’t budget like people diet, Do this Instead
Save those peaches for winter, it easy to freeze them in a few steps, see how!

Albertsons Deals March 27th to April 2nd

Albertsons-Weekly-Deals-300x156.jpg

This week at Albertsons there is a good deal on Tillamook butter and chicken breast.

Here’s the deals I found this week, 

Produce

Dole Salad Kits $2.50 each
4-lbs Strawberries $7.96 ($1.99/lb)
8-lb bag Potatoes $1.28
Celery $.99 medium-sized bunch
Fresh Yams $.79/lb
Navel Oranges $.99/lb

Meat

Albertsons Shank Portion Smoked Ham $.99/lb (limit 1)
Albertsons Spiral Sliced Ham $1.99/lb (limit 2)
Essential Everyday Bacon $3.99 for 16 oz package
Boneless Skinless Chicken Breasts $1.69/lb (limit 10 pounds)
Albertsons Beef Round Tip Roast or Max Pak Steak $3.99/lb

Van de Kamp’s Fish Sticks or Fillets B1G1 Free
Use $1/2 Van de Kamp’s Product, 1/20 SS (exp 3/31)
Or $1/1 Van De Kamp’s Seafood Product printable

Johnsonville Breakfast Sausage or Smoked $3 each
Use $1/2 Johnsonville Breakfast Sausage, 3/17 SS
or $1/1 Johnsonville Premium Cooking Sausage, 2/10 SS
Pay as low as $2 each

Grocery

Nabisco Snack Crackers $1.99 each
Use $1/1 Brown Rice & Wheat Triscuit Crackers printable
or FREE Brown Rice & Wheat Triscuit Crackers wyb Triscuit Crackers printable
Pay as low as $.99 each

Del Monte Canned Vegetables $.69 each
Use $0.50/4 Del Monte Green Beans, 3/17 SS (regional)
Pay $.57 each

Kraft Chunk or Shredded Cheese 6-8 oz $1.99 each

Pop Chips $2 each
Use $1/1 Tortilla Popchips
Pay $1 each

Jimmy Dean Sausage Rolls $3 each
Use $1.50/2 Jimmy Dean Sausage Rolls, 3/17 RP
Pay $2.25 each

Claussen Pickles $3.50 each
Use $1/2 Claussen Pickles, 3/17 SS (regional)
Pay $3 each

Kraft Singles $1.99 each

Tillamook Sour Cream $1.50 each

Mountain High Yoghurt $3 each
Use $0.50/1 Mountain High Yoghurt, 2/24 SS or 3/24 SS (regional)
Pay $2.50 each

Rhodes Rolls $3.50 each
Use $1/2 Rhodes Bread or Rolls, 3/17 RP
or $1/2 Rhodes Bread or Rolls, 2/10 SS
Pay $3 each

El Monterey Family Pack Burritos $3 each
Use $1/1 El Monterey Snack printable
or $1/1 El Monterey Product, exp. 6/3/13 (RP 03/03/13)
Pay $2 each

Marie Callender’s Fruit or Cream Pies $6.49
Use $1.50/1 Store coupon in ad
Use $1/1 Marie Callender’s Frozen Dessert Pie, 3/17 SS
Pay $3.99 each

Prego Pasta Sauce $1.67 each
Use $.75/2 coupon 3/3 SS
Pay $1.30 each

Dole Pineapple $1.25 each
Use $0.75/2 Dole Pineapple, 2/3 SS
Pay $.88 each

Velveeta Casseroles or Skillets $2 each
Use $1/1 Velveeta Cheesy Skillets or Casseroles Dinner Kit printable
Or $1/1 Velveeta Cheesy Skillets printable
Pay $1 each

French’s French Fried Onions $2.99 each
Use $1/1 French’s French Fried Onions, 3/17 SS
or $1/1 French’s French Fried Onions, 2/10 SS
Pay $1.99 each

Vlasic Pickles $2 each
$0.75/1 Vlasic Pickle Spears (Ibotta Deposit)

Kraft Salad Dressing $1.50 each

Albertons White or Wheat Bread $1.19 each

Bic Razors B2G1 Free
Use $3/1 Bic Disposable Razor, 3/17 SS

Clorox Disinfecting Wipes or Pine-Sol $2 each
Buy 2 get $1 cat coupon
Use $0.50/1 Pine-Sol Cleaner printable
or $1/1 Pine-Sol Cleaner printable
Pay as low as $1 each
Final Price $.50 after cat coupon

Philadelphia Cream Cheese $1.25 each

C&H Sugar $2.99 each
Use $0.75/2 C&H Sugar Products printable
or $0.75/2 C&H Sugar Product, 3/17 RP
Pay $2.62 each

Gatorade, G2 Sports Drink or Propel Fitness Water $.88 each

Tillamook Butter quarters $1.88 each

King’s Hawaiian Rolls $2.50 each
Use $1/2 King’s Hawaiian Products, 3/24 RP
Pay $2 each

Betty Crocker Specialty Potatoes $1 each
Use $0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes, 2/3 SS
Pay $.75 each

Easter Basket Grass $.79 each

Easter Egg Fillers 6-12 count $.99 each

PAAS Easter Egg Dye Kit $1.50 each

Whoppers Robin Eggs $2 each
Use $2/3 coupon 3/17 SSS
Pay $1.33 each

$2 each when you purchase 5

Kellogg’s Frosted Flakes, Froot Loops, Apple Jacks $2 each
Use $1.00 off any 3 Kellogg’s Cereals listed
Pay $1.67 each

Krave Cereal $2 each
Use $0.50/1 Kellogg’s Krave Cereal printable
Pay $1.50 each

Kellogg’s Nutri-Grain Bars $2 each
Use $0.70/1 Kellogg’s Nutri-Grain Fruit Crunch Granola Bars, 3/3 RP
Pay $1.30 each

Keebler Crackers $2 each
Use $1/2 Keebler Crackers, 3/24 RP
Pay $1.50 each

EL Fudge or Fudge Shoppe Cookies $2 each
Use $1/2 Keebler Fudge Stripe Cookies, 3/17 RP
Pay $1.50 each

Eggo Waffles $2 each

Pop Tarts $2 each
Use $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts or Pop-Tarts Mini Crisps, 3/3 RP
Pay $1.67 each

Cheez-It Crackers $2 each

 

Disclosure: some of the links in this post are my referral links.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Sign Up for the Email List

and get the Calendar Pack for Free

Enter your name and email address below and you'll be signed up to recieve money saving tips, new recipes, and more. And we'll get the calendar pack out to you right away!

 We Won't Spam You, We Hate Spam Too

Privacy Policy and Disclaimer

When You Sign Up...

You'll not only get the Holiday Planner, but you'll also get our 10 day take control of your holidays e-course. It will help you plan your holidays. Sign up below to get started...

Free

Don't Worry We Won't Spam You, We Hate Spam Too!

Privacy Policy