Frugal Challenge: Burritos

For this Frugal Challenge I decided to compare store bought burritos that you heat and eat to the ones I make from scratch. This is only a comparison of the cost not a comparison of taste. We like both the store bought and the from scratch. I buy the store bought for convenience but wanted to know how much money I was giving up for the convenience.

So here is what I found:

Store bought ones I purchase at $2.99 for a package of 8 making them $.37 each.

Homemade with dry beans cost me:

  • Tortilla 10pkg $.50 to $.99
  • Ground Beef $.80 per cup $.20 each burrito
  • Dry Beans cooked $.40 a batch or $.05 each burrito
  • Taco Seasoning bought in bulk $.03 per batch of 8 or $.004 per burrito

So the Homemade ones with dry beans cost between $.31 to $.36 depending on how much I pay for the tortillas

Homemade made with Canned Beans cost me:

  • Tortilla 10pkg $.50 to $.99
  • Ground Beef $.80 per cup $.20 each burrito
  • Canned beans $.69/can or $.09 each burrito
  • Taco Seasoning bought in bulk $.03 per batch of 8 or $.004 per burrito

So the Homemade burritos with the canned beans cost between $.34 to $.39 each depending on the cost of the tortillas.

So as you can see you can save a little money by making them yourself but probably with the cost of the energy to cook the beans it will end up about the same as store bought. If I am making beans from dry in my crockpot I will make a large batch and freeze the rest to have them ready for a recipe such as this one which saves money over the canned beans. But I usually keep a few cans on hand for occasions when I want to make these burritos but don’t have any beans cooked in the freezer.

We will usually use the store bought burritos for a quick lunch to keep from going out to eat. The homemade ones I usually make for a dinner when I am menu planning and then freeze extra.

Now how much can you save a year if you make the least expensive from scratch burritos above once a week compared to purchasing them at the store you can save up to $3.12. Not much savings but it is good to know when I am not feeling like making them I am only giving up at the most $.06 each which I think I can live with for the convenience.

 

Sharing is caring!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

The Elf on the Shelf Printable Pack 

Sign up below to join the Frugal Family Home Community and we'll send you money savng ideas, kitchen tips and recipes right to your inbox. Plus, you'll get the Elf on the Shelf Printable Pack too. 

 

Don't Worry We Won't Spam You, We Hate Spam as Much as You Do!

Sign Up!

Thanks for Signing Up!

Soon you'll be getting an email with your Elf on the Shelf Printable Pack.

 

If you don't see it in a few minutes, be sure to check your spam or promotions folder. Sometimes they will hide in there. 

Sign Up for the Email List

and get the Calendar Pack for Free

Enter your name and email address below and you'll be signed up to recieve money saving tips, new recipes, and more. And we'll get the calendar pack out to you right away!

 We Won't Spam You, We Hate Spam Too

Privacy Policy and Disclaimer

When You Sign Up...

You'll not only get the Holiday Planner, but you'll also get our 10 day take control of your holidays e-course. It will help you plan your holidays. Sign up below to get started...

Free

Don't Worry We Won't Spam You, We Hate Spam Too!

Privacy Policy