Frugal Challenge Tacos

Last week I posted one of my cheap eats posts on what it cost for our family of four to make tacos at home.


Here is what I found.

Taco Dinner

Taco Shells $.99/12 package we only need half for our family $.50
Lettuce $.50 (Everyday deals sells heads of lettuce for $.50 or less)
Ground Beef or Ground Turkey $2 for a pound
Taco Seasoning $.50 (this is a price for a packet but I make my own or buy it at the co-op)
Cheese $1 (I shred my own and purchase 8 oz for about $1.50)
Salsa $.60 (I make my own with a can of diced tomatoes and co-op salsa seasoning)
Flour Tortillas $.50-$.99 per package (if you prefer soft tacos) 1/2 package $.25-$.50
Refried Beans $.60 per can
Tortilla Chips $1 (half a bag to go with the tacos)
Fruit $1 (whatever was on sale this week or a can of fruit from the pantry)

This dinner works out to be about $7.95 for our family of 4, plus lunch for 3 of us.

So this works out to be $1.14 per person or about $5 for us to eat a taco dinner at home. This dinner includes 4 crisp tacos, 4 soft tacos, chips and salsa along with a serving of fruit.

 

Tacos eaten out:

If we were to eat at a Taco Bell each of the tacos would be about $1.
So it would be $8 for our family to eat at Taco Bell out or $2 per person. That is without any fruit or chips and salsa.

If we decided to go to a mexican type sit down restaurant with coupons and water to drink.
I think in our area that would costing about $20-$30.

So you can save about $1 per person and get better quality food at home than out to eat at Taco Bell. You can save $4 to $6 per person over eating out at a sit down mexican restaurant.

I like to compare the prices so I can be an educated consumer and decide when it is worth it for me to spend the extra money and when it is not.

What do you think? Do you think of how much extra you are paying when eating out versus eating at home? Does it make a difference in where you eat out?

[signoff]

Sharing is caring!

2 thoughts on “Frugal Challenge Tacos”

  1. Hi Shelly!

    Without a doubt, we spend more money eating out than at home, especially if we don’t use coupons (although I always try to use coupons for meals away from home).

    I also pay a price in extra pounds for 2-3 days when I eat out…….I think it’s all the salt in the food in restaurants that leaves me bloated.

    1. We try to use coupons when we go out to eat too. We don’t eat out too much as lately every time we have went out it was disappointing. I hate to spend the extra money and then just be disappointed.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

The Elf on the Shelf Printable Pack 

Sign up below to join the Frugal Family Home Community and we'll send you money savng ideas, kitchen tips and recipes right to your inbox. Plus, you'll get the Elf on the Shelf Printable Pack too. 

 

Don't Worry We Won't Spam You, We Hate Spam as Much as You Do!

Sign Up!

Thanks for Signing Up!

Soon you'll be getting an email with your Elf on the Shelf Printable Pack.

 

If you don't see it in a few minutes, be sure to check your spam or promotions folder. Sometimes they will hide in there. 

Sign Up for the Email List

and get the Calendar Pack for Free

Enter your name and email address below and you'll be signed up to recieve money saving tips, new recipes, and more. And we'll get the calendar pack out to you right away!

 We Won't Spam You, We Hate Spam Too

Privacy Policy and Disclaimer

When You Sign Up...

You'll not only get the Holiday Planner, but you'll also get our 10 day take control of your holidays e-course. It will help you plan your holidays. Sign up below to get started...

Free

Don't Worry We Won't Spam You, We Hate Spam Too!

Privacy Policy