Better Budgeting Advice and Save Those Peaches!

Don’t budget like people diet, Do this Instead
Save those peaches for winter, it easy to freeze them in a few steps, see how!

My Weekly Goals

 

This past week I did fairly well on getting my goals done. I will be light on goals this week as my husband is home on vacation. So we will be having fun with him this week. We did not get to start my daughters science this past week. I am still waiting on a books for science and math for her. She has been keeping up with her sign language and her keyboarding practice so we have been working on a few things. My son is still enjoying his Reading Eggs.

Here is what I was able to accomplish this past week.

Family/Household

1. Continue cleaning along with 31 Days to Clean the Reboot
2. Make Rhubarb Jam I hope to post about this soon
3. Start science with my daughter (didn’t get the books this week)
4. Continue reading practice with my son

Personal

5. Bible time each day (5 out of 7 days so I am doing better)
6. Prayer time during folding of clothes or when washing dishes
7. Drink 7 glasses of water a day (I managed to get this done 5 days this week)
8. Do natural exercise everyday (gardening, playing with the kids)

Blog

9. Post about my progress with 31 Days to Clean the Reboot
10. Make banner for Facebook page ( this will have to wait another week or two)

 

My goals for this week

Family/Household

1. Continue cleaning along with 31 Days to Clean the Reboot
2. Work on quilting my son’s quilt
3. Continue having fun with the kids each day for the 4 Weeks of Frugal Family Fun
4. Continue reading practice with my son

Personal

5. Bible time each day 10 minutes at least
6. Prayer time during folding of clothes
7. Drink 7 glasses of water a day
8. Do natural exercise everyday (gardening, playing with the kids)

Blog

9. Post about my progress with 31 Days to Clean the Reboot
10. Post about 4 weeks of Frugal Family Fun

What goals do you have for this week?

[signoff]

3 thoughts on “My Weekly Goals”

  1. I think you are doing so well on your goals. I do have a question, a bit off topic, how much did you pay a lb for the strawberries you purchased?

    1. I got a full flat picked for $23.00. I purchased the hood strawberries as I like them for my jam and their sweetness. I think the flat weighted about 12 pounds. So that would be about $1.92 per lb. I could have waited and picked them for $1.25 per pound. I missed the sale when the stand had day old ones for $15 a flat and another day they had the berries buy two flats get them for $20 each. Where my sister lives near quite a few farms the prices were $23.99 a flat so I think I did alright. If the weather improves this week we may go strawberry picking just for a few to eat.
      Later this week we will be picking raspberries at my neighbors house.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Sign Up for the Email List

and get the Calendar Pack for Free

Enter your name and email address below and you'll be signed up to recieve money saving tips, new recipes, and more. And we'll get the calendar pack out to you right away!

 We Won't Spam You, We Hate Spam Too

Privacy Policy and Disclaimer

When You Sign Up...

You'll not only get the Holiday Planner, but you'll also get our 10 day take control of your holidays e-course. It will help you plan your holidays. Sign up below to get started...

Free

Don't Worry We Won't Spam You, We Hate Spam Too!

Privacy Policy